ד''ר אולגה, פסיכולוגית מורשת שקיבלה הרשאתה לעסוק בפסיכולוגיה במדינת ישראל ממשרד הבריאות בשנת 1998, לאחר השתלמות בפסיכותראפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה בחטיבה הפסיכיאטרית למבוגרים במרכז רפואי שיבא.

את התואר השני בפסיכולוגיה קלינית עשתה ברוסיה. לאחר התמחות בפסיכולוגיה קלינית שנמשכה 5 שנים, היא התחילה לעבוד כעצמאית, וכעבור מספר שנים פתחה עם שתי חברות מכון פסיכולוגי בו מועסקים כיום 30 פסיכולוגים.  ספרה, שעוסק בגישה פסיכודינמית לאבחון וטיפול בסובלים מתסמונת פוסט-טראומתית, יצא לאור בסנקט-פטרסבורג ב- 4000 עותקים. ד"ר אולגה עלתה לישראל לאחר קבלת התואר השלישי באוניברסיטת רוסטוב, ופרסום מאמרים רבים, חלקם בשיתוף עם פרופ' שקורטוב, מומחה בעל שם בתחום פסיכולוגיה של היסטוריה ותרבות. כיום היא מוזמנת לפרוייקטים משותפים עם עמיתיה מרוסיה, מעבירה השתלמויות בחו''ל, וחברה בארגונים מקצועיים בינלאומיים IRS, ISSD, PPL.

 

בישראל, ד"ר אולגה התחילה את הכל מהתחלה: רכשה שפה, חברה ולקוחות. היא למדה עברית במשך שנה ועבדה כמלצרית באולם אירועים בכפר-סבא. בשנת 1999 התחילה לעבוד כפסיכולוגית בבית החולים הדסה הר הצופים. כיום ד"ר אולגה מתגוררת במודיעין ומממשת את שאיפתה להיות פסיכולוגית עצמאית. היא מנחה סדנאות ומייעצת לאנשי מקצוע. בתחום הטיפול היא עוסקת בשיטה ייחודית: פיסול בחימר.

 

 "הכשרתי בדיאגנוסטיקה ותראפיה מושפעת מהאסכולה האירופאית. תפיסה זו שמה דגש על הקשר בין עולמו הפנימי של האדם לבין התרבות שמעצבת אותו. התפיסות הפסיכואנליטיות שלמדתי כאן, הרחיבו את הבנותיי לגבי תהליכים לא מודעים ומורכבותם. טיפול בחימר הינו מקום אידאלי שמאפשר מפגש מקורות אלו" מספרת ד''ר אולגה.

 

"ראש חימר" הוא שמה של סדנא בת 8 מפגשים שבה המסע המילולי מקביל למסע חוויתי. במהלך הסדנא המטופל מתבקש לפסל את ראשו כך שאחרים יוכלו לזהותו. הוא מקבל מעט טיפים איך לעבוד, אך ד''ר אולגה מעדיפה לא להתערב בחווית היצירה. מהשיחה שהשניים משוחחים תוך כדי עבודה ניתן לראות כיצד תסריט לא מודע מכתיב את חיי האדם. הדבר מתברר מהאגדות האהובות בתקופת הילדות, או ממיתוסים משפחתיים שממשיכים להשפיע עד היום. תצפית מקצועית בתהליך הלישה או העיצוב של גוש החימר מאפשרת שיקוף על תהליכי עיבוד מידע חדש, מיקום העצמי בעולם החברתי ותהליכים לא מודעים אחרים.

 

"הידיים מחצינות תכנים פנימיים, העיניים מגלות את הנסתר והחשיבה עוזרת להכיל אותו וליצור הבנה חדשה," אומרת הפסיכולוגית. "קראתי לסדנא הזאת פעם "חוויה קסומה של מפגש עם העצמי" – מחייכת ד''ר אולגה, "אבל כיום אני יכולה לומר בגלוי: אכן זה קסם".